İmamoğlu kongreye müdahale etti dediler… Mahkeme noktayı koydu… Kimler tazminat ödeyecek

İmamoğlu avukatı Kemal Polat aracılığıyla, Halit Turan’ın 26 Eylül’deki “CHP’de delege borsası! İmamoğlu kesenin ağzını açtı: Rüşvet çarkı 500 bin liradan başlıyor” başlıklı haberi ile Mahmut Övür’ün 30 Eylül’deki “CHP İstanbul’da ‘vicdan ve cüzdan’ muhasebesi” başlıklı köşe yazısını dava etti. Dava dilekçesinde ‘Maddi Olayın Özeti’ kısmında “26.09.2023 tarihli ahaber.com.tr internet haber sitesinde yayımlanan haberde müvekkilin Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkan Adayı Özgür Çelik’in il başkanlığının garanti olması için il delegelerine para yolladığı iddia edilerek müvekkil hakkında rüşvet gibi yüz kızartıcı suç isnadında bulunulmuş, dayanağı olmayan iddialar ileri sürülmüş, yayımcının hayal dünyasında detaylandırdığı iddialar araştırma yükümlülüğü bulunmayan standat bir okuyucu üzerinde somut gerçeklikmiş gibi algılanmasına elverişli şekilde sunulmuş ve suçsuzluk karinesi ihlal edilmiştir.” denildi.

Dava dilekçesinde yer alan ve davaya konu olan haber ve köşe yazısındaki iddialara da detaylı olarak yer verildi:
“sabah.com.tr isimli internet haber sitesinde 26.09.2023 tarih 06.39 saatinde yayımlanan haber şu şekildedir; “CHP’de delege borsası! İmamoğlu kesenin ağzını açtı: Rüşvet çarkı 500 bin TL’den başlıyor İstanbul’da CHP Bahçelievler İlçe Başkanı Özgür Çelik, İl Başkanlığına adaylığını açıkladıktan sonra yaptığı açıklamada, “Büyükşehir Belediye Başkanımızın adil, yeşil, yaratıcı İstanbul yürüyüşüne omuz vermek için adayım” ifadelerini kullandı. Özgür Çelik’in İl Başkanlığını garanti yapmak için Ekrem İmamoğlu da iddiaya göre kasayı açtı (…) İl Başkanlığı yönetimini alarak güçlü olmak isteyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ise ilçe teşkilatlarını Çelik’i desteklemesi için kasayı açtığı iddia edildi (…) SABAH’ın ulaştığı bilgilere göre, Özgür Çelik’in il başkanlığını garanti olması için İddiaya göre, Bakırköy İlçe Başkanı Gizem Başaran Aslan’a eşi üzerinden 500 bin, Adalar İlçe Başkanı Ali Ercan Akpolat’a 500 bin lira, Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin’e 700 bin lira gönderildi Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat’ın talimatıyla da bir il delegesinin hesabına 50 bin lira gönderildi. Hesabına para gönderilen İl delegesi de Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’yi hesabına gelen paranın dekontunu gönderdi. Delegeye parayı iade edip dekontu kendisine göndermesini isteyen İlgezdi iddiaya göre Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat’ı arayıp dekontların elinde olduğunu söyledi.”(URL: ttps://www.sabah.com.tr/galeri/gundem/chpde-delege-borsasi-imamoglu-kesenin-agzini-acti-rusvet-carki-500-bin-tlden-basliyor)”

Mahmut Övür’ün de kendi gazetesinde yer alan haberi esas alarak yazdığı köşe yazısı da dava konusu oldu. Dava dilekçesinde konuya şu ifadelerle yer verildi:

26.09.2023 tarih 07.02 saatinde www.ahaber.com.tr haber sitesinde kaleme alınan yazı şu şekildedir; “CHP’de delege borsası! Ekrem İmamoğlu il yönetimi için kesenin ağzını açtı | Rüşvet 500 binden başlıyor. CHP’li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul kurultayı öncesi kendisine yakın CHP Bahçelievler İlçe Başkanı Özgür Çelik’in il başkanı olması için keseyi açtı. İddiaya göre ilçe başkanlarına dağıtılan rüşvet 500 bin TL’den başlıyor. CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamaoğlu’nun, İstanbul İl Başkanlığı’na adaylığını açıklayan Özgür Çelik’e destek için rüşvet dağıttığı iddia edildi. Halen CHP Bahçelievler İlçe Başkanı olan Özgür Çelik, 27 ilçe başkanını yanına alarak il başkanlığına adaylığını duyururken, açıklamasında İmamoğlu’na desteğini açıkça ilan etti. Çelik, açıklamasında Büyükşehir Belediye Başkanımızın adil, yeşil, yaratıcı İstanbul yürüyüşüne omuz vermek için adayım” ifadelerine yer verdi. EN AZ 500 BİN TL SABAH’ın ulaştığı bilgilere göre Özgür Çelik’in il başkanlığının garanti olması için iddiaya göre, Bakırköy İlçe Başkanı Gizem Başaran Aslan’a eşi üzerinden 500 bin lira, Adalar İlçe Başkanı Ali Ercan Akpolat’a 500 bin lira, Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin’e 700 bin lira gönderildi. Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat’ın talimatıyla da bir il delegesinin hesabına 50 bin lira yollandı.”

TAZMİNATA MAHKUM EDİLDİLER
Mahkeme Turkuvaz Medya ve Mahmut Övür’ü tazminata mahkum etti. Gerekçeli karar şu şekilde açıklandı:
“1-Davalı Turkuvaz Haberleşme ve Yayıncılık A.Ş. aleyhine açılan davanın
kısmen kabul kısmen reddi ile; 15.000,00-TL manevi tazminatın haksız fiil tarihi
olan 26.09.2023 tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte davalıdan
tahsili ile davacıya ödenmesine, fazlaya dair talebin reddine,
2-Davalı Mahmut Övür aleyhine açılan davanın kabulü ile; 15.000,00-TL
manevi tazminatın haksız fiil tarihi olan 30.09.2023 tarihinden itibaren işleyecek
yasal faizi ile birlikte davalıdan tahsili ile davacıya ödenmesine, fazlaya dair
talebin reddine”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir